Wycieczki do Wilna

Kategorie Wycieczki
Wycieczki do Wilna

Wycieczki do Wilna

Kościół Trynitarzy zalicza się do najciekawszych świątyń, jakimi może się pochwalić Wilno. Piękny obiekt do fotografowania przez każdego fotografa. Oczywiści zwiedzanie warto rozpocząć z miejskim przewodnikiem. Jest ważnym punktem w programie wycieczki dla miłośników Stanisława Moniuszki, który właśnie w tej świątyni brał ślub w 1840 roku. Nie jest to jednak jedyna ciekawostka, która wiąże się z tą świątynią. Wzniesiony na planie rotundy, jest kościół Trynitarzy jedną z ciekawszych budowli sakralnych, jakimi może się pochwalić Wilno. Wzniesiony na przełomie XVII i XVIII wieku, jest ciekawym przykładem fundacji księcia Jana Kazimierza Sapiehy oraz dowodem na rywalizację toczącą się między Sapiehami a Pacami. Kościół Trynitarzy powstał jako odpowiedź na zachowanie Paców, którzy wcześniej ufundowali kościół św. Piotra i Pawła. A ten, jako perła wileńskiego baroku, od początku był sławiony. Sapiehowie chcieli zatem dorównać swym rywalom, a budowa okazałego pałacu i kościoła miała pokazać ich wyższość nad Pacami.

Wycieczki do Wilna
Wycieczki do Wilna

Jakimi efektami swych prac mogli się pochwalić Sapiehowie?

Ufundowany przez nich kościół Trynitarzy to ciekawy przykład architektury późnobarokowej, która przechodzi już w rokoko. Charakterystyczna dla świątyni jest duża kopuła oraz dwie wieże z nią sąsiadujące. Uwagę przyciąga również fryz, którego cechą najbardziej charakterystyczną jest ciekawe przedstawienie anioła, którego towarzyszą zakonnik oraz jeniec. Takie przedstawienie pięknie oddaje charakter zakonu Trynitarzy, którzy początkowo koncentrowali się w swej działalności na uwalnianiu tych chrześcijan, którzy wpadli w ręce muzułmanów.

Wycieczki do Wilna
Wycieczki do Wilna

W ich kościołach cechą bardzo typową jest zatem pokazywanie Chrystusa jako jeńca, a Wilno jest jednym z miast, w którym z takim rozwiązaniem możemy się spotkać. To właśnie owo przedstawienie jest jednym z najważniejszych powodów, dla których turyści w czasie wycieczki po litewskiej stolicy decydują się na wizytę w tym miejscu. Przyciąga również wnętrze, które znane jest z pięknych dekoracji rzeźbiarskich. Niestety część dekoracji w kościelnym wnętrzu uległa zniszczeniu w drugiej połowie XIX wieku, kiedy to kościół został przemieniony z katolickiej świątyni w prawosławną cerkiew.

4 myślą nad “Wycieczki do Wilna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *