Wycieczki do Świdnicy

Kategorie Wycieczki
Wycieczki do Świdnicy

Wycieczki do Świdnicy

Jest jednym z najciekawszych zabytków sakralnych w Polsce oraz jedną z tych atrakcji, z których tak dumny jest Dolny Śląsk. Kościół Pokoju w Świdnicy to perełka dawnej architektury oraz jeden z najciekawszych obiektów wpisanych na listę UNESCO. Cel wycieczki z całego kraju. Co warto wiedzieć na jego temat?

Wycieczki do Świdnicy
Wycieczki do Świdnicy

Najlepiej zwiedzać go z kompetentnym przewodnikiem. Kościół w Świdnicy, podobnie jak świątynie w Głogowie i Jaworze, powstał na mocy postanowień pokoju westfalskiego, który kończył wojnę trzydziestoletnią. O ile przed jej wybuchem luteranie w Świdnicy mieli wiele swobód, to po wybuchu wojny zaczęto im odbierać kościoły i zabraniać odprawiania nabożeństw ewangelickich. Dzięki interwencji ze strony Szwecji, cesarz Ferdynand III Habsburg zezwolił jednak śląskim ewangelikom na budowę trzech własnych świątyń. Budowa tzw. Kościołów Pokoju była jednak związana z licznymi ograniczeniami. Świątynie te mogły powstawać jedynie poza murami miasta, nie mogły posiadać wież, a to ich budowy można było wykorzystywać tylko nietrwałe materiały, jak drewno, glinę oraz słomę.

Jak to się udało zrobić?

Ważny był też czas przeznaczony na budowę kościołów – prace związane z ich wznoszeniem nie mogły trwać dłużej, niż 12 miesięcy. Jak ewangelikom udało się zbudować tak potężne świątynie w chwili, gdy nakładano na nich tak wiele ograniczeń? Budowa kościoła w Świdnicy zjednoczyła w pierwszej kolejności wszystkich ewangelików – bez względu na rolę, jaką odgrywali poszczególni ludzie w miejskiej hierarchii. I ci bogaci, i ci najbiedniejsi, starali się pozyskiwać materiały, z których miał powstać kościół. Zbierano też aktywnie pieniądze na budowę kościoła. A po środki te wybierano się m. in. do największych ośrodków protestanckich w Europie. Efekt? W ciągu niespełna roku stanął w Świdnicy ewangelicki kościół, w którym pierwsze nabożeństwo odprawiono w 1657 roku. Choć prace budowlane trwały tak krótko, powstał potężny kościół, w którym pomieści się nawet 7, 5 tysiąca wiernych.

Wycieczki do Świdnicy
Wycieczki do Świdnicy

Choć świątynia powstała z nietrwałych materiałów, do dziś ma się doskonale. Choć kościół miał być skromny, sporo zainwestowano w jego wyposażenie. Dzieła sztuki, które można podziwiać w zabytkowym wnętrzu, pochodzą głównie z XVII i XVIII wieku. Nie brak w tym gronie cennych zabytków sztuki barokowej, którym turyści odwiedzający Świdnicę tak chętnie poświęcają swój czas. Zachwycają potężne empory oraz loże, które miały służyć członkom najmożniejszych rodów, zachwycają ciekawe malowidła na stropie oraz rzeźby, które zdobią kościelne wnętrze. Całość robi ogromne wrażenie, a sam kościół, ze względu na swą wyjątkowość i ciekawą historię, został uhonorowany wpisem na listę UNESCO. Przepiękne fotografie nie oddają wszystkiego. Trzeba go zobaczyć na własne oczy.

Kościół Pokoju w Świdnicy to jedna z najwspanialszych perełek dawnej architektury, jakimi może się pochwalić Dolny Śląsk. To obowiązkowy punkt w programie każdej wycieczki po tym mieście oraz atrakcja, która na każdym miłośniku oryginalnych budowli zrobi ogromne wrażenie.

2 myślą nad “Wycieczki do Świdnicy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *