Arboretum Wojsławice

Kategorie Wycieczki
Arboretum Wojsławice

Arboretum Wojsławice

Jest jedną z największych atrakcji, z jakimi mogą się spotkać przyrodnicy odwiedzający Dolny Śląsk. Wojsławice i tutejsze arboretum to wyjątkowo kuszący cel wycieczki dla miłośników pięknych roślin oraz dla tych, którzy chcą odpocząć od gwaru wielkiego miasta w przepięknym otoczeniu. Czym może nas oczarować tutejszy ogród dendrologiczny? Co warto wiedzieć na jego temat?

Z kart historii

Arboretum w Wojsławicach to nie lada atrakcja turystyczna oraz placówka naukowa, połączona z Ogrodem Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Dumą tego miejsca są wspaniałe azalie i różaneczniki, nie brak tu również pięknych liliowców i bukszpanów. Tu, na obszarze chronionego krajobrazu Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich, każdy z nas może ujrzeć jedyną w swoim rodzaju kolekcję roślin, a jednocześnie zwiedzić wspaniały ogród dendrologiczny, który urzeka nie tylko swym pięknem, ale i historią. Nie jeden fotograf miałby tu  pole do popisu.

Arboretum Wojsławice
Arboretum Wojsławice

Wiadomo, że arboretum to powstało w 1811 roku, a pierwszymi drzewami na jego terenie były drzewa północnoamerykańskie. Największe zasługi dla tego ogrodu miał jednak Fritz von Oheimb – śląski ziemianin, botanik oraz jeden z założycieli Niemieckiego Towarzystwa Dendrologicznego. To z jego woli powstało w Wojsławicach wspaniałe arboretum, urządzone na terenie, który służył poprzednim właścicielom wsi (przedstawicielom rodu von Aulock) jako park romantyczny. To właśnie Fritz sprawił, że zwykły park zmienił się w okazałe arboretum – miejsce urzekające pięknem oraz niezwykłą wartością naukową. W 1880 roku kupił on majątek w Wojsławicach i właśnie ta data ma dla tutejszego ogrodu dendrologicznego wyjątkowe znaczenie.

Niemal od samego początku ów park wyspecjalizował się w hodowli różaneczników, które dziś są jego dumą. Po śmierci Fritza, jego dzieło kontynuował jego syn, Arno, znany też jako dyrektor kilku kopalń na Górnym Śląsku. Arno kierował również szkołą górniczą w Pyskowicach, a jego geolog cieszył się ogromnym szacunkiem. Z zajęć tych musiał jednak zrezygnować, by godnie kontynuować dzieło swego ojca.

Arboretum Wojsławice
Arboretum Wojsławice wycieczki

Arboretum w Wojsławicach obecnie

W 1946 roku rodzina Oheimbów została przesiedlona, a ich majątek stał się częścią PGR. Na szczęście w porę doceniono jego wyjątkowość. W 1977 roku Rada Ogrodów Botanicznych nadała mu rangę arboretum, a w 1983 roku nastąpiło wpisanie ogrodu na listę zabytków. Dziś tutejsze kolekcje mogą się pochwalić statusem Polskich Kolekcji Narodowych, dzięki czemu zainteresowanie przyrodników i turystów ogrodem w Wojsławicach od lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Obok pięknych drzew i krzewów, na zwiedzających czekają tu takie atrakcje, jak zabytkowy folwark z połowy XIX wieku, grób założyciela Arboretum, Fritza von Oheimba oraz liczne kolumny, wykonane z czerwonego permskiego piaskowca pozyskiwanego w sudeckich kamieniołomach. Całość robi ogromne wrażenie, a wizyta w tym niezwykłym ogrodzie dendrologicznym na długo pozostaje w pamięci wszystkich zaglądających tu gości. Arboretum do doskonałe miejsce na imprezy integracyjne czy eventy firmowe. Sprawdziło to już wiele firm.

2 myślą nad “Arboretum Wojsławice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *