Wycieczki do Wilna

Wycieczki do Wilna

Zalicza się do najciekawszych świątyń, jakimi może się pochwalić Wilno. Jest ważnym punktem w programie wycieczki dla miłośników Stanisława Moniuszki, który właśnie w tej świątyni brał ślub w 1840 roku. Nie jest to jednak jedyna ciekawostka, która wiąże się z tą świątynią. Wzniesiony na planie rotundy, jest kościół Trynitarzy jedną z ciekawszych budowli sakralnych, jakimi może się pochwalić Wilno. Wzniesiony na przełomie XVII i XVIII wieku, jest ciekawym przykładem fundacji księcia Jana Kazimierza Sapiehy oraz dowodem na rywalizację toczącą się między Sapiehami a Pacami. Kościół Trynitarzy powstał jako odpowiedź na zachowanie Paców, którzy wcześniej ufundowali kościół św. Piotra i Pawła. A ten, jako perła wileńskiego baroku, od początku był sławiony. Sapiehowie chcieli zatem dorównać swym rywalom, a budowa okazałego pałacu i kościoła miała pokazać ich wyższość nad Pacami.

Jakimi efektami swych prac mogli się pochwalić Sapiehowie?

Ufundowany przez nich kościół Trynitarzy to ciekawy przykład architektury późnobarokowej, która przechodzi już w rokoko. Charakterystyczna dla świątyni jest duża kopuła oraz dwie wieże z nią sąsiadujące. Uwagę przyciąga również fryz, którego cechą najbardziej charakterystyczną jest ciekawe przedstawienie anioła, którego towarzyszą zakonnik oraz jeniec. Takie przedstawienie pięknie oddaje charakter zakonu Trynitarzy, którzy początkowo koncentrowali się w swej działalności na uwalnianiu tych chrześcijan, którzy wpadli w ręce muzułmanów.

W ich kościołach cechą bardzo typową jest zatem pokazywanie Chrystusa jako jeńca, a Wilno jest jednym z miast, w którym z takim rozwiązaniem możemy się spotkać. To właśnie owo przedstawienie jest jednym z najważniejszych powodów, dla których turyści w czasie wycieczki po litewskiej stolicy decydują się na wizytę w tym miejscu. Przyciąga również wnętrze, które znane jest z pięknych dekoracji rzeźbiarskich. Niestety część dekoracji w kościelnym wnętrzu uległa zniszczeniu w drugiej połowie XIX wieku, kiedy to kościół został przemieniony z katolickiej świątyni w prawosławną cerkiew.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *