Wycieczki do Wilna

Wycieczki do Wilna

Wycieczki do Wilna

Zalicza się do najciekawszych świątyń, jakimi może się pochwalić Wilno. Jest ważnym punktem w programie wycieczki dla miłośników Stanisława Moniuszki, który właśnie w tej świątyni brał ślub w 1840 roku. Nie jest to jednak jedyna ciekawostka, która wiąże się z tą świątynią. Wzniesiony na planie rotundy, jest kościół Trynitarzy jedną z ciekawszych budowli sakralnych, jakimi może się pochwalić Wilno. Wzniesiony na przełomie XVII i XVIII wieku, jest ciekawym przykładem fundacji księcia Jana Kazimierza Sapiehy oraz dowodem na rywalizację toczącą się między Sapiehami a Pacami. Kościół Trynitarzy powstał jako odpowiedź na zachowanie Paców, którzy wcześniej ufundowali kościół św. Piotra i Pawła. A ten, jako perła wileńskiego baroku, od początku był sławiony. Sapiehowie chcieli zatem dorównać swym rywalom, a budowa okazałego pałacu i kościoła miała pokazać ich wyższość nad Pacami.

Jakimi efektami swych prac mogli się pochwalić Sapiehowie?

Ufundowany przez nich kościół Trynitarzy to ciekawy przykład architektury późnobarokowej, która przechodzi już w rokoko. Charakterystyczna dla świątyni jest duża kopuła oraz dwie wieże z nią sąsiadujące. Uwagę przyciąga również fryz, którego cechą najbardziej charakterystyczną jest ciekawe przedstawienie anioła, którego towarzyszą zakonnik oraz jeniec. Takie przedstawienie pięknie oddaje charakter zakonu Trynitarzy, którzy początkowo koncentrowali się w swej działalności na uwalnianiu tych chrześcijan, którzy wpadli w ręce muzułmanów.

W ich kościołach cechą bardzo typową jest zatem pokazywanie Chrystusa jako jeńca, a Wilno jest jednym z miast, w którym z takim rozwiązaniem możemy się spotkać. To właśnie owo przedstawienie jest jednym z najważniejszych powodów, dla których turyści w czasie wycieczki po litewskiej stolicy decydują się na wizytę w tym miejscu. Przyciąga również wnętrze, które znane jest z pięknych dekoracji rzeźbiarskich. Niestety część dekoracji w kościelnym wnętrzu uległa zniszczeniu w drugiej połowie XIX wieku, kiedy to kościół został przemieniony z katolickiej świątyni w prawosławną cerkiew.

Arboretum Wojsławice

Arboretum Wojsławice

Arboretum Wojsławice

Jest jedną z największych atrakcji, z jakimi mogą się spotkać przyrodnicy odwiedzający Dolny Śląsk. Wojsławice i tutejsze arboretum to wyjątkowo kuszący cel wycieczki dla miłośników pięknych roślin oraz dla tych, którzy chcą odpocząć od gwaru wielkiego miasta w przepięknym otoczeniu. Czym może nas oczarować tutejszy ogród dendrologiczny? Co warto wiedzieć na jego temat?

Z kart historii

Arboretum w Wojsławicach to nie lada atrakcja turystyczna oraz placówka naukowa, połączona z Ogrodem Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Dumą tego miejsca są wspaniałe azalie i różaneczniki, nie brak tu również pięknych liliowców i bukszpanów. Tu, na obszarze chronionego krajobrazu Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich, każdy z nas może ujrzeć jedyną w swoim rodzaju kolekcję roślin, a jednocześnie zwiedzić wspaniały ogród dendrologiczny, który urzeka nie tylko swym pięknem, ale i historią.

Wiadomo, że arboretum to powstało w 1811 roku, a pierwszymi drzewami na jego terenie były drzewa północnoamerykańskie. Największe zasługi dla tego ogrodu miał jednak Fritz von Oheimb – śląski ziemianin, botanik oraz jeden z założycieli Niemieckiego Towarzystwa Dendrologicznego. To z jego woli powstało w Wojsławicach wspaniałe arboretum, urządzone na terenie, który służył poprzednim właścicielom wsi (przedstawicielom rodu von Aulock) jako park romantyczny. To właśnie Fritz sprawił, że zwykły park zmienił się w okazałe arboretum – miejsce urzekające pięknem oraz niezwykłą wartością naukową. W 1880 roku kupił on majątek w Wojsławicach i właśnie ta data ma dla tutejszego ogrodu dendrologicznego wyjątkowe znaczenie.

Niemal od samego początku ów park wyspecjalizował się w hodowli różaneczników, które dziś są jego dumą. Po śmierci Fritza, jego dzieło kontynuował jego syn, Arno, znany też jako dyrektor kilku kopalń na Górnym Śląsku. Arno kierował również szkołą górniczą w Pyskowicach, a jego geolog cieszył się ogromnym szacunkiem. Z zajęć tych musiał jednak zrezygnować, by godnie kontynuować dzieło swego ojca.

Arboretum w Wojsławicach obecnie

W 1946 roku rodzina Oheimbów została przesiedlona, a ich majątek stał się częścią PGR. Na szczęście w porę doceniono jego wyjątkowość. W 1977 roku Rada Ogrodów Botanicznych nadała mu rangę arboretum, a w 1983 roku nastąpiło wpisanie ogrodu na listę zabytków. Dziś tutejsze kolekcje mogą się pochwalić statusem Polskich Kolekcji Narodowych, dzięki czemu zainteresowanie przyrodników i turystów ogrodem w Wojsławicach od lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Obok pięknych drzew i krzewów, na zwiedzających czekają tu takie atrakcje, jak zabytkowy folwark z połowy XIX wieku, grób założyciela Arboretum, Fritza von Oheimba oraz liczne kolumny, wykonane z czerwonego permskiego piaskowca pozyskiwanego w sudeckich kamieniołomach. Całość robi ogromne wrażenie, a wizyta w tym niezwykłym ogrodzie dendrologicznym na długo pozostaje w pamięci wszystkich zaglądających tu gości.

Wycieczki Świdnica

Wycieczki Świdnica

Wycieczki Świdnica

W takim mieście, jakim jest Świdnica, nuda nikomu nie grozi. To jedno z ciekawszych miast, jakimi może się pochwalić Dolny Śląsk, a czekające tu zabytki mają ogromną wartość artystyczną i historyczną. Na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas zwiedzania tego miasta? Jakie atrakcje w Świdnicy mogą zrobić największe wrażenie na zwiedzających?

Świdnica nie bez powodu nazywana jest „perłą śląskiego baroku”. Przykładów tego stylu jest na terenie miasta sporo. Kuszą piękne kamienice oraz dzieła sztuki sakralnej, które można ujrzeć w miejscowych kościołach. Dzięki temu Świdnica jest niezwykle atrakcyjnym celem wycieczki dla tych, których fascynuje sztuka. Barokowe zdobienia nie są jednak jedynym walorem tego miasta.

W Świdnicy nie brak też zabytków techniki, przy czym tym najciekawszym jest wieża ciśnień, wzniesiona w latach 70. XIX wieku. Baszta, będąca pamiątką po Bramie Strzegomskiej, średniowieczny krzyż pokutny czy dom rodzinny Manfreda von Richthofena – asa myśliwskiego z czasów I wojny światowej – oto kolejne, nieco mniej znane atrakcje, jakimi może się pochwalić Świdnica. Dawniej w jego willi mieściło się muzeum, jednak wszystkie pamiątki zaginęły pod koniec II wojny światowej.

Co jeszcze warto zobaczyć w Świdnicy? T

urystów z pewnością zainteresuje Muzeum Dawnego Kupiectwa, które powstało w latach 60. XX wieku. Ta ciekawa placówka muzealna mieści się w ratuszu, a jej ekspozycja związana jest z kupiecką tradycją miasta. Warto też przyjrzeć się pięknym dekoracjom rzeźbiarskim, które są prawdziwą ozdobą rynku. Najcenniejszymi zabytkami Świdnicy są jednak dwie perełki architektury sakralnej. Jednym z nich jest potężna, gotycka katedra, będąca jednym z największych kościołów na terenie Dolnego Śląska. Drugim zabytkiem, którego w czasie wycieczki po tym mieście nie można pominąć, jest ewangelicki Kościół Pokoju. Ten cenny zabytek znajduje się na liście UNSCO i stanowi wyjątkową atrakcję, której trudno jest się oprzeć.

Jak zaplanować wycieczki po tym mieście? To proste! Ponieważ Świdnica jest miastem coraz chętniej odwiedzanym przez turystów, konsekwentnie poszerza się tutejsza baza noclegowa. Miejsc, w których przez cały rok można znaleźć tanie noclegi, przybywa. A czy warto się tu zatrzymać na dłużej? Tak. Wszak czekają tu na nas i piękne zabytki w centrum miasta, i wyjątkowe atrakcje w najbliższej okolicy. Zamek Książ, pełen zabytków Wałbrzych – oto kolejne ciekawostki, którymi warto się zainteresować podczas pobytu w Świdnicy.

Wycieczki Wałbrzych

Wycieczki Wałbrzych

Wycieczki Wałbrzych

Piękne góry, wyjątkowe scenerie oraz niezwykłe miasta – tym kuszą turystów Sudety. W krainie pełnej atrakcji przyrodniczych i cennych zabytków ważne miejsce zajmuje miasto, które z pewnością warto odwiedzić w trakcie wycieczki w ten rejon Polski. Jest nim Wałbrzych, mogący pochwalić się zarówno wspaniałą okolicą, jak i cennymi zabytkami na terenie miasta. Co koniecznie trzeba tu zobaczyć? Jakie atrakcje czekają w Wałbrzychu na turystów?

Malowniczością oraz pochyłością zachwyca tutejszy rynek. W jego otoczeniu nie brak ciekawych kamienic – pięknych przykładów mieszczańskiej architektury. Większość z nich to obiekty wzniesione w stylu klasycystycznym, jednak młody wiek nie pomniejsza ich wartości. Ważną ozdobą wałbrzyskiego rynku jest ratusz – ciekawy obiekt w stylu neogotyckim, który powstał w połowie XIX stulecia.
Wałbrzych znany jest jednak przede wszystkim z ciekawych placówek muzealnych. Jedną z ciekawszych jest Muzeum w Wałbrzychu, którego siedzibą stał się piękny pałac z początków XIX stulecia. Dzięki prezentowanym tu eksponatom każdy z nas ma szansę zdobyć wiele ciekawych informacji na temat geologii oraz sztuki tego regionu. Inną perełką wśród sudeckich placówek muzealnych jest Muzeum Przemysłu i Techniki. Zajmuje ono tereny dawnej kopalni „Julia”.
Atrakcją, której w czasie wycieczki do tego miasta pominąć nie można, jest zamek Książ. Wspaniała

budowla zachwyca nie tylko swymi rozmiarami, ale i podziemnymi tunelami. To one kuszą poszukiwaczy skarbów oraz przygód, a jako jedno z domniemanych miejsc ukrycia Bursztynowej Komnaty cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Zachwyca również tutejsza stadnina ogierów oraz piękne ogrody.

Wałbrzych, dzięki swej atrakcyjności i pięknej okolicy jest miastem, w którym turystyka ma coraz większe znaczenie. Wycieczki zaglądają tu chętnie, a noclegi oferują im coraz liczniejsze hotele i pensjonaty. Z myślą o grupach zorganizowanych powstają domy wycieczkowe, w których można przenocować w dobrych warunkach za przystępną cenę.

Wycieczki do Świdnicy

Wycieczki do Świdnicy

Wycieczki do Świdnicy

Jest jednym z najciekawszych zabytków sakralnych w Polsce oraz jedną z tych atrakcji, z których tak dumny jest Dolny Śląsk. Kościół Pokoju w Świdnicy to perełka dawnej architektury oraz jeden z najciekawszych obiektów wpisanych na listę UNESCO. Co warto wiedzieć na jego temat?

Kościół w Świdnicy, podobnie jak świątynie w Głogowie i Jaworze, powstał na mocy postanowień pokoju westfalskiego, który kończył wojnę trzydziestoletnią. O ile przed jej wybuchem luteranie w Świdnicy mieli wiele swobód, to po wybuchu wojny zaczęto im odbierać kościoły i zabraniać odprawiania nabożeństw ewangelickich. Dzięki interwencji ze strony Szwecji, cesarz Ferdynand III Habsburg zezwolił jednak śląskim ewangelikom na budowę trzech własnych świątyń. Budowa tzw. Kościołów Pokoju była jednak związana z licznymi ograniczeniami. Świątynie te mogły powstawać jedynie poza murami miasta, nie mogły posiadać wież, a to ich budowy można było wykorzystywać tylko nietrwałe materiały, jak drewno, glinę oraz słomę.

Ważny był też czas przeznaczony na budowę kościołów – prace związane z ich wznoszeniem nie mogły trwać dłużej, niż 12 miesięcy. Jak ewangelikom udało się zbudować tak potężne świątynie w chwili, gdy nakładano na nich tak wiele ograniczeń? Budowa kościoła w Świdnicy zjednoczyła w pierwszej kolejności wszystkich ewangelików – bez względu na rolę, jaką odgrywali poszczególni ludzie w miejskiej hierarchii. I ci bogaci, i ci najbiedniejsi, starali się pozyskiwać materiały, z których miał powstać kościół. Zbierano też aktywnie pieniądze na budowę kościoła, a po środki te wybierano się m. in. do największych ośrodków protestanckich w Europie. Efekt? W ciągu niespełna roku stanął w Świdnicy ewangelicki kościół, w którym pierwsze nabożeństwo odprawiono w 1657 roku. Choć prace budowlane trwały tak krótko, powstał potężny kościół, w którym pomieści się nawet 7, 5 tysiąca wiernych.

Choć świątynia powstała z nietrwałych materiałów, do dziś ma się doskonale. Choć kościół miał być skromny, sporo zainwestowano w jego wyposażenie. Dzieła sztuki, które można podziwiać w zabytkowym wnętrzu, pochodzą głównie z XVII i XVIII wieku. Nie brak w tym gronie cennych zabytków sztuki barokowej, którym turyści odwiedzający Świdnicę tak chętnie poświęcają swój czas. Zachwycają potężne empory oraz loże, które miały służyć członkom najmożniejszych rodów, zachwycają ciekawe malowidła na stropie oraz rzeźby, które zdobią kościelne wnętrze. Całość robi ogromne wrażenie, a sam kościół, ze względu na swą wyjątkowość i ciekawą historię, został uhonorowany wpisem na listę UNESCO.

Kościół Pokoju w Świdnicy to jedna z najwspanialszych perełek dawnej architektury, jakimi może się pochwalić Dolny Śląsk. To obowiązkowy punkt w programie każdej wycieczki po tym mieście oraz atrakcja, która na każdym miłośniku oryginalnych budowli zrobi ogromne wrażenie.